Kunnallisvaalien ennakkoäänestys jatkuu 23.10. saakka, Mellunkylästä liki 50 ehdokasta


 
Kunnallisvaalien ennakkoäänestys on ollut vilkkaampaa kuin neljä vuotta sitten. Helsingin lähes 500 000 äänioikeutetusta oli äänestänyt sunnuntai-iltaan mennessä runsaat 52 600. Äänestysprosentti on siten 10,5. Äänestäistä yli 57 prosenttia on naisia.
 
Mellunkylästä on ehdolla Helsingin kaupunginvaltuustoon lähes 50 ehdokasta. Heidät on lueteltu äänestyspaikkojen esittelyn jälkeen. Nimen yhteydestä ammatin ja numeron lisäksi löytyy linkki kotisivulle tai ehdokasesittelyyn, jos ehdokkaalla sellainen on.
 
Ennakkoäänestyspaikat Mellunkylässä
 
Mellunkylässä voi äänestää ennakkoon kahdessa paikassa, Kontulan postissa ja kulttuuritila Mellarissa.
 
Kontulan posti, äänestysajat
19.10. klo 9.00–19.00
20.–21.10 klo 10.00–16.00
22.10–23.10 klo 9.00–20.00
Kulttuuritila Mellari, äänestysajat
 22–23.10 klo 10–18
 
Ennakkoon voi äänestää myös jollakin muulla ennakkoäänestyspaikalla. Henkilöllisyystodistus tarvitaan aina. Varsinaisena vaalipäivänä saa äänestää vain omalla äänestysalueellaan. Mellunkylässä on vaalipäivänä kymmenen äänestyspaikkaa, jotka lisätään Alueportaaliin ennakkoäänestyksen päätyttyä.
 
Mellunkyläläiset ehdokkaat
 
Luetteloon on koottu mellunkyläläiset ehdokkaat puolueiden viime kunnallisvaaleissa kaupunginosassa saavuttaman kannatusosuuden mukaiseen järjestykseen. Mukana on myös linkki mahdolliselle kotisivulle.
 
SDP
 
Kadar Gelle, ohjaaja, no. 384, www.kadargelle.fi
Aulis Haaranen, hitsaaja, no. 387, www.stadindemarit.fi
Eero Heinäluoma, kansanedustaja, no. 391, www.heinaluoma.net
Taina Karrikka, tuotannon esimies, pääluottamusmies, no. 412, www.stadindemarit.fi
Jouko Malinen, edunvalvontapäällikkö, varavaltuutettu, no. 438, www.joukomalinen.net
Pirjo Mohamed, taloussihteeri, no. 442, www.stadindemarit.fi
 
Kansallinen Kokoomus
 
Ari Kähärä, yrittäjä, no. 210
Pauli Leppäaho, insinööri, kaupunginvaltuutettu, no. 215, lwww.eppa-aho.com
Hannele Luukkainen, valtiotieteen lisensiaatti, ekonomisti, no. 220, www.hanneleluukkainen.fi
Tiia Sirviö, yrittäjä, tradenomi, no. 269, www.tiiasirvio.fi
 
Vihreä Liitto
 
Abdulkadir Isak (sit.), koulukuraattori, lautamies, no.  945, www.facebook.com/Abdulkadirisak
Auli Rantanen, lähihoitaja, no. 1002, www.facebook.com/auli.rantanen.7
 
Perussuomalaiset
 
Petri Alkio, tietoliikenneteknikko, no. 594, www.kuntavaalit.2012.kotisivukone.com
Jaana Björklund, toimistosihteeri, no. 595, www.kps.fi/7
Kyösti Helin, lakimies, no. 606
Arto Koskinen, yrittäjä, no. 637, www.kps.fi/7
Tarja Laxén, toimistopäällikkö, no. 646, www.kps.fi/7
Harri Lehtimäki, myyntipäällikkö, no. 648, www.harrilehtimaki.ehdolla.fi
Mika Raatikainen, rikoskomisario, varakansanedustaja, no. 678, www.kps.fi/7
Petteri Rantanen, sähköasentaja, pysäköinnintarkastaja, no. 680, www.petterirantanen.fi/
Teemu Suominen, desinfektori, no. 690, www.teemusuominen.org/
Pekka Tiusanen, lakimies, oikeustieteen kandidaatti, no. 697, www.kps.fi/7
Erkki Veijonen, eläkeläinen, no. 704, www.kps.fi/7
 
Vasemmistoliitto
 
Jami Järvinen, toimittaja, no. 25, www.blogit.kansanuutiset.fi/kaasuputki/
Ilkka Levä, filosofian tohtori, dosentti, no. 56, www.kuntavaaliehdokas.fi/ilkkaleva/
Tiina Lintunen, johtava sosiaalityöntekijä, sosionomi (AMK), no. 60, www.kuntavaaliehdokas.fi/tiinalintunen/
Seppo Paakkinen, matalan kynnyksen projektityöntekijä, no. 79
Avni Ramadani, elintarviketyöntekijä, no. 93
Pekka Saarnio, toimittaja, eläkeläinen, no. 103, www.saarnio.intranetit.net/
Randy Vürmer, eipuri, no. 124
 
Suomen Keskusta  
 
Timo Mikkilä, filosofian tohtori, tietokirjailija, no. 860, www.helsinginkeskusta.fi/fi/kunnallisvaalit/
Vesa-Matti Mäkinen, valtiotieteiden maisteri, no. 863, www.helsinginkeskusta.fi/fi/kunnallisvaalit/
Aino Piippo, toiminnanjohtaja, no. 872, www.helsinginkeskusta.fi/fi/kunnallisvaalit/
Markus Saarinen, valtiotieteiden ylioppilas, asiakasneuvoja, no. 892, www.helsinginkeskusta.fi/fi/kunnallisvaalit/
Sonja Vojnovic, opiskelija, yrittäjä, no. 912, www.helsinginkeskusta.fi/fi/kunnallisvaalit/
 
Kristillisdemokraatit
 
Virpi Ehrnsten, (sit.), lastentarhanopettaja, no. 727, 
Ida Herranen, myyjä, no. 734 
Maija Mecklin, filosofian maisteri, sosiaalityöntekijä, no. 768
Marko Pekkarinen, talonmies, muuttomies, no. 778, www.markopekkarinen.webs.com/
 
Ruotsalainen kansanpuolue 
 
Björn Fant, dosentti, no. 517, www.bjornfant.sfpval.fi/
Dan Vainio, kauppatieteen maisteri, opettaja, no. 578, www.danvainio.sfpval.fi/
 
Suomen Kommunistinen Puolue
 
Irene Auer, luokanopettajaopiskelija, no. 311, www.ireneauer.blogspot.com 
Päivi Hedman, lähihoitaja, no. 318, www.skp.fi/vaalit/kunnal..12/Helsinki/hedman_paivi
Hannu Karineva, sosiaalityöntekijä, no. 326, www.skp.fi/vaalit/kunnal../Helsinki/karineva_hannu
Matti Nuutinen, rakennusmies, no. 342, www.skp.fi/vaalit/kunnal../Helsinki/nuutinen_matti
Senja Räsänen, eläkeläinen, no. 348, www.skp.fi/vaalit/kunnal..2/Helsinki/rasanen_senja
Anja Welin, valtiot. maist., virallinen kielenkääntäjä, no. 355, www.kuntavaaliehdokasanjawelin.blogspot.fi
 
Suomen Työväenpuolue
 
Esko Auervuolle, betoniraudoittaja, no. 291
 
Itsenäisyyspuolue
 
Kirsi Holmsten, yrittäjä, no. 1046
 



KontUn legendaarinen ottelu vuonna 1986


Aikaisemmat videot

Ajankohtaista

Tapahtumat

Hel.fi

Helsinginuutiset.fi